Przypomina się mieszkańcom gminy Baranowo o zachowaniu szczególnej ostrożności w czasach pandemii. Jest to niezbędne w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zabrania się osobom przebywającym w kwarantannie domowej wychodzenia z domu i przemieszcza się, nawet w sprawach ważnych, jak np. robienie niezbędnych zakupów (powyższy zakaz nie dotyczy domowników objętych nadzorem epidemicznym). Łamanie tego zakazu zagrożone jest grzywną od 5 000 zł do 30 000 zł, którą może nałożyć Powiatowy Inspektor Sanitarny.

Przypominamy i informujemy, że osoby niestosujące się do kwarantanny podlegają także odpowiedzialności karnej m. in. z art.116 § 1 Ustawy z dnia 20 maja 1971 roku Kodeks Wykroczeń. Mandat za takie wykroczenie może wynieść nawet 500 złotych . Jeżeli osoba u której potwierdzono zakażenie oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 KK, co może skutkować nawet karą pozbawienia wolności.
Fakt łamania ww. zakazu należy zgłosić do Posterunku Policji w Baranowie, nr telefonu 29 760 17 10 lub do Urzędu Gminy w Baranowie, nr tel. 29 761 37 76, w. 35.

Kierownik Posterunku Policji w Baranowie                                               Wójt
asp. Krzysztof Brodowski                                                                       Henryk Toryfter