Jeżeli ktoś z Państwa zaobserwował u siebie objawy, takie jak: - gorączkę, - kaszel, - duszności, - problemy z oddychaniem, - bóle mięśni i zmęczenie należy bezzwłocznie skontaktować się telefonicznie:
- z Powiatową Stacją Sanitarną-Epidemiologiczną w Ostrołęce ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka- nr tel. 604 754 201 lub (29) 760 14 73
- Oddziałem Obserwacyjno-Zakaźnym, ul. Jana Pawła II 120a Ostrołęka -Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. Dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce- nr.tel.(29) 765-12-37 lub (29) 765-12-54,
- z dyżurnym Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie – nr.tel 502 171 171

lub
- infolinią Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącego postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Pod numerem bezpłatnej, całodobowej Telefonicznej Informacji Pacjenta mogą Państwo uzyskać informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Połączenie to jest bezpłatna, a z konsultantami porozmawiać można przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.- nr.tel. 800 190 590.
Jak chronić siebie i innych przed koronawirusem
1.Należy często myć ręce przez co najmniej 30 sekund ciepłą wodą z mydłem.
2.Nie dotykać twarzy, oczu, nosa ani ust, gdy masz brudne ręce.
3.Nie wychodźić, jeśli źle się czujesz lub masz objawy przeziębienia lub grypy.
4.Za każdym razem, gdy kichasz lub kaszlesz, zakryj usta łokciem oraz zachowaj co najmniej 1 metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.
5.Utrzymuj wszystkie dotykane przedmioty w czystości. Używaj środków dezynfekujących do przedmiotów takich jak telefony, komputery, przybory kuchenne, naczynia i klamki do drzwi.
6.Szczególnie powinny dbać o siebie osoby po 60. roku życia i cierpiące na inne schorzenia takie jak cukrzyca, czy niewydolność sercowo-naczyniowa. W związku z niższą odpornością, są one bowiem bardziej narażone na zakażenie koronawirusem.
Należy pamiętać, że koronawirus przenosi się drogą kropelkową, a więc podczas kaszlu, kichania czy mówienia.